reklama

środa, 12 sierpnia 2015

Leczo z boczkiem i kiełbasą


O tym jak papryka znalazła się w naszej kuchni obiecałam napisać już kilka dni temu, a że nie bardzo miałam czas, robię to dopiero dzisiaj. Papryka zagościła w moim rodzinnym domu gdzieś w latach siedemdziesiątych, kiedy to w sklepie można było dostać najczęściej paprykę podłużną żółtą, potem pokazywała się zielona. Wśród moich znajomych nikt nie stosował jej w kuchni.
My byliśmy pierwsi, w zasadzie moja mama, bo to ona przyniosła pierwszy przepis od swojej kierowniczki, która z pochodzenia była Węgierką. Kiedy pierwszy raz zrobiła leczo z kiełbasą i boczkiem siostra z mężem, ojciec i ja byliśmy zachwyceni. Od tego czasu mama często je robiła, oczywiście w okresie, kiedy papryka była dostępna, aż do czasu kiedy przepis przejęliśmy z siostrą i wtedy ona rozpowszechniała go wśród swoich znajomych, a ja wśród swoich. Nie każdemu odpowiadał zapach gotowanej papryki tak jak mojej cioci, która całą potrawę wyrzuciła nawet nie dając skosztować swojej rodzinie i dlatego u nich papryka się nie przyjęła ze względu na zapach, a nie na smak. Na szczęście mąż i nasze dzieci polubiły leczo i w ogóle paprykę, dlatego papryka na co dzień gości w naszej i ich kuchni. Sałatki z papryką, leczo, potrawka z papryki i kurczaka, czy papryka nadziewana, to tylko część potraw w których dużą rolę odgrywa papryka.

Składniki:
1 kg  papryki 
60 dkg pomidorów
1 średnią cukinię
30 dkg boczku nie za chudego
0,5 kg kiełbasy cienkiej, może być i śląska
sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:
Boczek kroimy w drobniejsza kostkę, wrzucamy do garnka i wytapiamy. Następnie wrzucamy  wypłukane i pokrojone papryki, cukinię. Pomidory wrzucamy do wrzątku, a następnie zalewamy zimna wodą, by skórka lepiej schodziła. Po obraniu pomidorów ze skórki kroimy je w kostkę i dorzucamy do papryki. Kiełbasę obieramy ze skórki, kroimy w większa kostkę i dodajemy do reszty. Jeżeli jest taka potrzeba dolewamy odrobinę wody i razem wszystko dusimy. Na koniec doprawiamy solą i pieprzem i podajemy z pieczywem Smacznego. Jeśli robicie inną wersję lecza, podzielcie się swoim przepisem w komentarzu. 



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz