reklama

niedziela, 11 października 2015

Kaczka pieczona z jabłkiem i pietruszką


Kaczka w moim domu rodzinnym zawsze była przygotowywana na święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc, innej opcji nie było. W naszym domu również wprowadziłam tą tradycję, ale teraz kiedy w każdym super markecie są takie promocje, grzech by było, żeby nie wykorzystać tego i upiec sobie taką kaczuszkę na niedzielny obiadek. Właśnie teraz zdarzyła się taka okazja i dzisiaj na obiad będzie kaczka z śląskimi kluskami i modrą kapustą.
Jednak muszę zaznaczyć, że kaczka serwowana przez moją mamę, czy teściową zawsze była w towarzystwie klusek tartych, ale mnie dla dwóch osób po prostu nie chce się ich robić, dlatego robię kluski śląskie, których wykonanie zajmuje znacznie mniej czasu.

Składniki:
kaczka
sól i pieprz
majeranek
1 pietruszka
1 jabłko najlepiej szara reneta jeśli jest dostępna

Sposób przygotowania:
Kaczkę dobrze wypłukać, odciąć kuperek i dokładnie natrzeć solą i majerankiem na zewnątrz i wewnątrz. Następnie obrać jabłko, pietruszkę i pokroić na mniejsze kawałki, posypać je solą i majerankiem i wymieszać. Tak przygotowane jabłko i pietruszkę włożyć do środka kaczki. Jeśli kaczka jest zbyt chuda, to w brytfance stopić łyżkę margaryny, a następnie włożyć kaczkę do połowy dolać wody, zakryć pokrywą i dusić na małym ogniu około godziny. Następnie rozgrzać piekarnik do 200 stopni i włożyć odkrytą brytfannę. Piec kaczkę do miękkości i do ładnego zrumienienia skórki co jakiś czas oblewając powstałym sosem. Podawać z kluskami polanymi tłuszczykiem z kaczki i modrą kapustą. Jabłka i pietruszkę zjadamy tak ot sobie, ale jeżeli ktoś lubi może je zblendować razem z tłuszczykiem i tym polać kluski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz