reklama

poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Udka z kurczaka pieczone z ziemniakami

Gdy nadchodzi niedziela mam dylemat, co znowu upichcić, by się obiady niedzielne nie powtarzały tak często, dlatego co jakiś czas wprowadzam coś nowego. Pamiętam obiady niedzielne w moim domu rodzinnym. Obowiązkowo musiał być zawsze rosół, kluski, mięso i kapusta. Nie było opcji, żeby w niedzielę były ziemniaki. Przez długi okres nie umiałam się wyzbyć tego przyzwyczajenia, aż do czasu kiedy dzieci poszły w świat, a my z mężem zostaliśmy sami. Wtedy postanowiliśmy, zresztą jak już pisałam na wstępie mojego bloga wprowadzić zmiany w naszym gotowaniu i w niedzielę od czasu do czasu zrobić ziemniaki zamiast klusek śląskich. Jak postanowiliśmy tak też to czynimy.
I dlatego w niedzielę zrobiłam pierwszy raz udka z kurczaka pieczone z ziemniakami w piekarniku według mojego pomysłu, a wszystko po to, by jak najmniej czasu stać przy garach. Pomysł okazał się znakomity. Takie danie zaserwowane z surówką z białej kapusty zasłużyło na najwyższe uznanie, oczywiście mojego męża i moje, dlatego będę go polecać wszystkim tym, którzy są otwarci na zmiany swojej tradycyjnej kuchni.

Składniki:
2 udka z kurczaka
10 średnich ziemniaków
przyprawa do ziemniaków
olej

Składniki marynaty:
pół szklanki oleju
łyżeczka papryki ostrej
łyżeczka papryki słodkiej
łyżeczka czosnku granulowanego
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego

Sposób przygotowania marynaty:
Wszystkie składniki marynaty dokładnie wymieszać. Udka dokładnie umyć, obrać z błonek i niepotrzebnego tłuszczu, osuszyć i włożyć do marynaty. Tak przygotowane włożyć na noc do lodówki, co jakiś czas obracając je. Następnego dnia wyciągnąć z marynaty i włożyć do żaroodpornego naczynia na dno, którego wlać trochę oleju z marynaty. Przykryte naczynie włożyć do nagrzanego do 200 stopni piekarnika i piec 30 min. W między czasie obrać ziemniaki i pokroić w ósemki, a następnie przełożyć do miski, skropić olejem, obsypać przyprawą do ziemniaków i dokładnie wymieszać. Tak przygotowanymi ziemniakami obłożyć udka i piec bez przykrycia do miękkości i ładnego zrumienienia zarówno udek jak i ziemniaków. Smacznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz