reklama

poniedziałek, 26 września 2016

Kluski śląskie Sylwi

Jak już kiedyś obiecałam, dziś piszę o kluskach śląskich przygotowywanych z masy ziemniaczanej z dodatkiem masła i jajka. Przepis ten to przepis rodzinny Sylwi, dziewczyny naszego młodszego syna, która pochodzi z okolic Wodzisławia.  Zanim miałam okazję spróbować tych pysznych klusek nie miałam pojęcia, że dodając masło można otrzymać takie wyjątkowo gładkie ciasto. Kluski z tego ciasta po ugotowaniu to prawdziwa rozkosz dla podniebienia.
Nie dziwię się, że obecnie kluski te w naszej rodzinie cieszą się dużym powodzeniem, bo faktycznie na to zasługują. Dlatego z czystym sumieniem mogę je polecić nawet najbardziej wymagającym smakoszom tego dodatku obiadowego.

Składniki:
1,5 kg ziemniaków
łyżka masła
mąka ziemniaczana
jajko
sól

Sposób przygotowania:
Ziemniaki obrać i ugotować w osolonej wodzie, następnie odcedzić i przecisnąć przez praskę. Dodać łyżkę masła, dokładnie wymieszać. Wystudzić i podzielić na cztery części. Jedną część wyciągnąć na bok, a w to miejsce wsypać mąkę ziemniaczaną. Mąki musi być tyle by była równa z pozostałymi ziemniakami. Dodać jajko i dokładnie wyrobić ciasto. Z tak przygotowanego ciasta formujemy małe, okrągłe kluseczki różniące się wyglądem od tradycyjnych klusek śląskich z dziurką. W większym garnku nastawiamy wodę i doprowadzamy do jej zagotowania, dopiero wtedy wrzucamy część klusek i gotujemy do ich wypłynięcia. Gdy wypłyną wrzucamy resztę klusek i po wypłynięciu zmniejszamy płomień. Gotujemy jeszcze przez 5 minut na bardzo małym ogniu.

1 komentarz: