reklama

sobota, 5 grudnia 2015

Pierniki

Wczorajszy dzień miałam bardzo pracowity, bowiem był to już najwyższy czas, by wreszcie upiec świąteczne pierniki. Pieczenie pierników już na początku grudnia to zwyczaj stary jak świat, ponieważ przepis, który posiadam wymaga tego. Pierniki upieczone muszą co najmniej trzy tygodnie być przechowywane w szczelnie zamkniętym pudełku, aby zmiękły.
Pierniki w moim rodzinnym domu, czy w domu rodzinnym męża to tradycja, która przetrwała do dzisiaj i myślę, że któreś z moich dzieci również będą ja kontynuować. Na razie pierniki pieczone są przeze mnie i nimi obdzielę moich najbliższych. Przepis na pierniki, które obecnie piekę otrzymałam od znajomej, która kiedyś mnie nimi poczęstowała, a że przepisu na pierniki pieczone przez moja mamę, czy teściową nie posiadałam, byłam bardzo zadowolona, ze wreszcie mogłam sama upiec ten świąteczny specjał, który od zawsze gościł na naszym świątecznym stole.

Składniki:
1,5 kg mąki pszennej
0,5 kg cukru
0,5 kg miodu sztucznego
2 łyżki kakao naturalnego
1/4 l mleka
200 g masła
4 żółtka
3 łyżeczki sody oczyszczonej
2 opakowania przyprawy do pierników

Sposób przygotowania:
Masło, cukier, miód, kakao, mleko rozpuścić stale mieszając. Dodać przyprawy, dokładnie wymieszać i odstawić do wystygnięcia, a następnie wlać do mąki i wymieszać. Dodać do ciasta sodę rozpuszczoną w małej ilości mleka i żółtka. Cisto dokładnie zagnieść. Wykrawać za pomocą foremek pierniczki, które układać na wysmarowanej blasze i piec w nagrzanym do 180 stopni piekarniku około 10 minut. Pierniki przechowywać w zamkniętym pojemniku. Ozdobić lukrem najlepiej przed świętami, ale można i wcześniej. Smacznego.

1 komentarz: