reklama

czwartek, 10 września 2015

Modro kapusta - dodatek do śląskiego obiadu

W moim domu rodzinnym modrą kapustę dodawało się do klasycznej śląskiej potrawy jaką jest rolada, kluski śląskie i właśnie modro kapusta, ale również do kaczki. Była to kapusta z boczkiem wędzonym do czasu kiedy w naszym domu pojawił się szwagier, czyli mąż mojej siostry. Przez trzy lata mieszkaliśmy razem, rodzice, siostra z mężem i dzieckiem, no i ja. Dlatego posiłki były wspólne. Jak już wspomniałam w jakimś poście wraz z przybyciem nowego członka rodziny, zmieniło się i trochę nasze menu. Miedzy innymi modrą kapustę nie robiło się już z boczkiem, tylko jako sałatkę z jabłkiem i bez jakiegokolwiek tłuszczu, bo szwagier go nie znosił, dlatego nasze dzieci znały przede wszystkim tą wersje, a tradycyjna kapustę miały okazję w dzieciństwie jeść u babci, po wyprowadzce siostry.
Ja jednak zapraszając dzieci na typowo śląski obiad zawsze robię modrą kapustę tą tradycyjną, aby miały okazję przypomnieć sobie obiad, który w dzieciństwie serwowała im babcia.

Składniki:
główka modrej kapusty
pół cebuli
ocet
sól, pieprz i cukier do smaku
20 dkg boczku surowego wędzonego

Sposób przygotowania:
Kapustę poszatkować i ugotować do miękkości. Odcedzić i od razu dodać dwie łyżki octu, żeby nabrała ładnego koloru. Boczek pokroić w kosteczkę i stopić. Cebule obrać i drobno pokroić, a następnie dodać do kapusty. Doprawić solą, pieprzem i cukrem do smaku. Musi mieć smak słodko – kwaśny, a na koniec dodać stopiony boczek i dokładnie wszystko wymieszać. Podawać na gorąco.
Wersja bez boczku
 Robi się ją dokładnie tak samo tylko dodatkowo dodaje się jabłko obrane i starte na tarce o dużych oczkach, oczywiście nie dodaje się boczku i podaje się ją na zimno. (nie trzeba ją podgrzewać przed podaniem) Smacznego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz