reklama

niedziela, 23 sierpnia 2015

Schab macerowany i duszony


Mój niedzielny obiad w domu rodzinnym zawsze wyglądał tak samo: rosół z swojskim makaronem, kluski, mięso, kapusta gotowana i to w zależności od mięsa. Jak były rolady, czy kaczka to obowiązkowo modra kapusta, do kurczaka kapusta biała gotowana z boczkiem, zaś do mięsa wieprzowego kapusta kiszona. Ja gdy założyłam własna rodzinę zmieniłam trochę menu i w miejsce kapusty gotowanej coraz częściej stosowałam surówki. Na początku była to najczęściej surówka z kiszonej kapusty i białej, potem doszła z pekińskiej jak już wspominałam w innym poście.
Oczywiście kaczka i rolady musiały i muszą mieć jako dodatek modrą kapustę z jabłkiem i z boczkiem, chociaż teraz nie robię już z boczkiem, bo dzieci i mąż wolą w formie sałatki, a nie na gorąco. Obecnie, gdy dzieci poszły na swoje niedzielny obiad wygląda trochę inaczej. Nie zawsze jest rosół i kluski, makaronu wcale nie robię, bo w sklepach jest bardzo dobry makaron jak swojski. Często mamy ziemniaki + mięsko + surówkę, ale gdy tylko któreś z dzieci zapowie się na niedzielny obiad wracam do dawnego menu, bo taki obiad najlepiej smakuje w domu rodzinnym. Dzisiaj niestety obiad bez rosołu i bez klusek, ale też pyszny, bo staram się robić to co lubimy. Przepis wymyślony przeze mnie.

składniki:
70 dkg schabu bez kości
cebula
2 łyżki margaryny
Marynata
pół szklanki oleju
łyżeczka kucharka
łyżeczka papryki ostrej
łyżeczka papryki słodkiej
łyżeczka czosnku granulowanego

Wszystkie składniki marynaty dokładnie wymieszać`. Schab dokładnie umyć, osuszyć i włożyć do marynaty. Tak przygotowany włożyć na noc do lodówki, co jakiś czas obracając go. Następnego dnia wyciągnąć z marynaty i położyć na stopioną i rozgrzaną margarynę w brytfance. Obsmażyć dokładnie z każdej strony, a następnie wlać wody do połowy schabu, brytfankę przykryć i mięso dusić na małym ogniu. W połowie duszenia wrzucić cebulę przekrojona na pół i ewentualnie  trochę marynaty jeżeli sos jest za mało wyrazisty i dalej dusić do miękkości. Powstały sos można zaprawić łyżka mąki rozmieszanej z odrobina wody. Ja serwując sos z ziemniakami nie zaprawiam mąką, natomiast serwując- z kluskami zaprawiam. Do tak przygotowanego schabu podaję kapustę kiszoną gotowaną.

                                                        Tak wygląda nasz dzisiejszy obiad.

1 komentarz: